Na co se v NENu zapomnělo...
Na některé funkcionality se v softwaru za téměř půl miliardy prostě zapomnělo. Nikoho to ale zřejmě netrápí…
V březnu 2015 to bude již téměř rok, co Ministerstvo pro místní rozvoj převzalo do svého vlastnictví údajně hotový software pro podporu zadávání veřejných zakázek - tzv. Národní elektronický nástroj (NEN). V srpnu 2014 byl tento software spuštěn ve zkušebním provozu s tím, že jednotlivé jeho funkcionality budou zpřístupňovány postupně až do prosince 2014. K 1. lednu 2015 pak měl být tento software k dispozici v ostrém provozu. To, že něco není v pořádku, naznačovalo již zmíněné postupné zpřístupňování jednotlivých funkčních celků v roce 2014. Z analýzy NENu, kterou si objednal jeden ze zadavatelů, který by měl tento nástroj v budoucnu používat, však vyplynulo, že NENu chybí některé klíčové funkcionality ještě dnes (tedy skoro rok po tom, co byly akceptovány a zaplaceny!). Připadá vám to jako aprílový žert? Tak věřte, že o žádný vtip tu nejde. Toto je realita z Ministerstva pro místní rozvoj.
Funkcionality, kterými měl NEN disponovat, byly jednoznačně vymezeny v zadávací dokumentaci veřejné zakázky na vývoj NENu, která je mimo jiné k dispozici na profilu zadavatele Ministerstva pro místní rozvoj (https://ezak.mmr.cz, zveřejněná příloha č. 3 zakázky „Vývoj Národního elektronického nástroje (NEN) – systémový integrátor“). Níže jsme pro vás připravili přehled zásadních funkcionalit, které v NENu s největší pravděpodobností úplně chybí, popř. ve kterých se hotový NEN liší od zadání.
- Soutěž o návrh - pravděpodobně zcela chybí, není k dispozici ani uživatelská příručka;
- Průzkum trhu - pravděpodobně zcela chybí, není k dispozici ani uživatelská příručka;
- Zadávací postup výběr subdodavatele - DEFENCE - pravděpodobně zcela chybí, není k dispozici ani uživatelská příručka;
- Vícejazyčné prostředí - neexistuje, NEN je pouze v českém jazyce;
- Dynamický nákupní systém - řešen pouze jednoduchou tabulkou - v uživatelských příručkách odkazováno pouze na tzv. registr DNS (v systému tedy jen formálně, ve skutečnosti prakticky nepoužitelný).
Aby toho nebylo málo, při práci se systémem NEN se na uživatele každou chvíli "usměje" hlášení o tom, že v systému nastala chyba. V přílohách tohoto článku nabízíme výběr některých z nich.
Bližší podrobnosti o těchto chybějících funkčních celcích NEN pro vás nyní připravujeme a budou brzy uveřejněny na webu www.NENEN.cz.
Osud NENu je stále nejasný. Ministerstvo pro místní rozvoj, na kterém celý projekt NEN vznikl a na podzim roku 2014 jej dokonce podrobilo několika auditům a prověrkám, se mělo k dalšímu osudu NENu vyjádřit již počátkem ledna. v řádu dní.